W czwartek 27.09.2018r grupa językowa Pani Magdy Pobudkowskiej oraz Anety Jurewicz gościła w naszej szkole 30-osobową grupę uczniów wraz z nauczycielami z holenderskiej szkoły ponadgimnazjalnej CSG Jan Arentsz z Alkmaar. Zarówno nasi jak i holenderscy uczniowie przygotowali prezentacje o swoich państwach oraz quizy sprawdzające wiedzę. Wszyscy wykazali się bardzo dużą wiedzą na temat obu krajów. Panowała bardzo miła atmosfera, uczniowie mieli okazję się poznać i podszlifować swój angielski, a Holendrzy obiecali pozostać z nami w kontakcie.  Pozdrawiamy uczniów i nauczycieli z Holandii.

On Thursday 27th Sept. 2018 our pupils belonging to the English groups taught by Miss Magda Pobudkowska and Mrs Aneta Jurewicz had a 30-people group from the Dutch high school CSG Jan Arentsz from Alkmar as their guests. Our students, as well as the Dutch ones prepared presentations and quizzes concerning their countries. Both Dutch and Polish students demonstrated their great knowledge about Poland and Holland. The atmosphere was very nice, pupils had a great opportunity to get to know one another and improve their English skills and the Dutch people promised to keep in touch.
We send out greetings to the Dutch students and their teachers.

Zdjęcia - Aneta Jurewicz

Aneta Jurewicz (27.09.2018)