W poniedziałek (24.10.22) rano uczniowie i opiekunowie biorący udział w wycieczce spotkali się na dworcu w Gdańsku Głównym, aby wyruszyć w podróż do Krakowa. Po dotarciu do stacji Kraków Główny ruszyliśmy odstawić bagaże do hostelu Tara, a następnie udaliśmy się zwiedzać miasto.Pierwszym punktem była rzeźba smoka wawelskiego, o którym ciekawostki opowiedziała nam pani przewodnik. Następnie udaliśmy się na Zamek Królewski na Wawelu, gdzie również obejrzeliśmy dzwon Zygmunta, grobowce i katedrę. Zobaczyliśmy również Uniwersytet Papieski Jana Pawła II, Dom Długosza, muzeum Uniwersytetu jagiellońskiego i Sukiennice na rynku w Krakowie. Udało nam się też obejrzeć pomnik Adama Mickiewicza oraz usłyszeć hejnał mariacki. O wszystkich tych miejscach i ich historiach opowiadał nam przewodnik. Po zwiedzaniu udaliśmy się na posiłek do restauracji „Chimera”, a po udanym dniu na Starym Mieście wróciliśmy do hostelu na nocleg.
Drugi dzień rozpoczęliśmy śniadaniem. Pierwszym punktem naszej wycieczki było Muzeum Katedry Anatomii UJ CM, gdzie udało nam się usłyszeć krótki wykład na temat tego miejsca. Po zwiedzaniu udaliśmy się do kolejnego muzeum, a mianowicie Muzeum Czartoryskich. Na miejscu przewodnik bardzo szczegółowo opowiedział nam historię i ciekawostki na temat tej rodziny i zbiorów. W muzeum znajdował się jeden z najpopularniejszych obrazów na świecie, czyli„Dama z gronostajem” Leonarda Da Vinci. Następnie zjedliśmy obiad i wróciliśmy do hostelu, aby przygotować się na wyjście do teatru. Mieliśmy przyjemność obejrzeć sztukę „Wesele” w teatrze Stu. Pełni emocji po spektaklu wróciliśmy do hostelu.
Ostatniego dnia po śniadaniu ruszyliśmy po raz drugi na Wawel, natomiast tym razem zwiedzaliśmy Komnaty Królewskie, po których oprowadziła nas pani przewodnik. Zapoznała nas z historią zamku oraz dziełami, które się tam znajdują. Ostatnim przystankiem był Teatr im. Juliusza Słowackiego. Po południu ruszyliśmy na dworzec, z którego mieliśmy pociąg powrotny do Gdańska.

 

[galeria]

Aleksandra Kaszubowska i Gabriela Bessman
Uczennice klasy 2 ekon (18.11.2022)