W maju w klasach II GLA odbyły się zajęcia, mające na celu przybliżyć informacje związane z rekrutacją na kierunki studiów w Polsce. W pierwszej kolejności uczniowie zapoznawali się ze stroną CKE, gdzie znajdują się wszystkie szczegółowe informacje na temat egzaminu dojrzałości. Następnie wspólnie odkrywaliśmy cenne informacje z portali „Wybierz studia” i „Mapa karier”. Dzięki tym strono WWW uczniowie mogą zdobyć aktualną wiedzę odnośnie dostępnych kierunków i zawodów. Kolejną część zajęć poświęciliśmy już zawiłościom rekrutacji wykorzystując dane na rok akademicki 2019/20. Pod koniec spotkania zainteresowani uczniowie mieli okazję porozmawiać na temat studiów w Wielkiej Brytanii i USA.

Jakub Zieliński – psycholog (10.06.2019r.)

Ostatnie zajęcia prowadzone dla klas III GLA przez pracowników Poradni dotyczyły tematyki autoprezentacji podczas egzaminu ustnego z matury i przyszłych rozmów kwalifikacyjnych. Na spotkaniu poruszano zagadnienia związane z efektem pierwszego wrażenia, komunikacją niewerbalną oraz najczęściej popełnianymi błędami podczas rozmowy o pracę. Prowadzący w pigułce starali się przekazać minimum teorii i maksimum praktyki, prezentując na sobie lub na przykładach ze swojego doświadczenia, dotyczącej zagadnieniu autoprezentacji.

Barbara Darmorost – pedagog, doradca zawodowy, Jakub Zieliński – psycholog (09.05.2019)

Czwartego marca uczniowie pierwszych klas Gdańskiego Liceum Autonomicznego o profilu ekonomiczno-społecznym oraz humanistycznym wzięli udział w wycieczce po jednym z „pływających hoteli” kursujących przez Bałtyk. Na tej trasie pływają dwa bliźniacze statki: Stena Spirit i Stena Vision, które posiadają restauracje, bary, kawiarnie, pokłady widokowe oraz SPA, klub nocny z dyskoteką, sklepy itp. Podczas dwugodzinnego zwiedzania zostaliśmy zaproszeni na mostek kapitański, mieliśmy możliwość przebywania w kajutach o różnych standardach. Zobaczyliśmy również co oferuje pobyt w SPA, a na koniec zwiedzania czekał na nas poczęstunek w jednej z wielu restauracji.
Oczywiście samo zwiedzanie nie było głównym celem tej wycieczki, przede wszystkim było nim zebranie informacji na temat stanowisk pracy, możliwości i warunków zatrudnienia, wymaganego wykształcenia i kompetencji na poszczególnych stanowiskach. Młodzież ciekawiły również kwestie dotyczące zarobków oraz warunki pracy podczas realizowanych rejsów. Takie bliższe przyjrzenie się konkretnej firmie, obowiązującym w niej zasadom i warunkom pracy czasem może okazać się bardzo inspirujące i ciekawe.

Barbara Darmorost, pedagog, doradca zawodowy,
Agnieszka Gurzyńska-Ellwart, psycholog, doradca zawodowy (09.04.2019)

W ostatni piątek marca w Gdańskim Liceum Autonomicznym drzwi szkoły zostały szeroko otwarte dla wszystkich, którzy są zainteresowani nauką w Autonomiku. Tegoroczny Dzień Otwarty obchodzony był w konwencji tropikalnej krainy. Podczas takiego wydarzenia nie mogło zabraknąć Poradni „Osiek”. Nasze stanowisko pracy znajdowało się w sali, gdzie poszczególni uczniowie GLA prezentowali zainteresowanym szczegółowe informacje o każdym z profili klasowych. A dzięki pracownikom Poradni przyszli absolwenci klas trzecich gimnazjum i ósmych  podstawówki mieli możliwość wypełniania kwestionariuszy preferencji zawodowych i zbadania inteligencji wielorakich. Nie zabrakło też świeżej lemoniady!

Barbara Darmorost – doradca zawodowy, pedagog, Aleksandra Pluto-Prondzińska – pedagog, Jakub Zieliński – psycholog (09.04.2019)