Takich emocji się nie spodziewaliśmy, a był to tylko turniej gier:) zorganizowany przez  uczestników projektu MBA dla licealistów.
Osiem trzyosobowych drużyn przystąpiło do rywalizacji o miano najlepszej w grach ekonomicznych. W czasie rozgrywek przyjęły one rolę spółek biznesowych, które kolejno inwestowały, wydobywały, a na koniec sprzedawały. Musiały zmagać się z wpływem wydarzeń historycznych na rynek, ale również z klęskami żywiołowymi i  problemami banku z realizacją zamówień, co chyba było dla naszych zawodników najtrudniejsze do zrozumienia i zaakceptowania.
Klara i Szymon, prowadzący turniej, dzielnie radzili sobie z gorącą atmosferą towarzyszącą rozgrywkom i oparli się wszystkim próbom nacisku.
Ostatecznie po blisko dwóch godzinach zmagań najlepsi okazali się uczniowie profilu ekonomicznego Krzysztof Budnik i Maciej Domnik, którym serdecznie gratulujemy!
Wszystkim jeszcze raz dziękujemy za  udział, jednocześnie zapewniamy, że turniej będzie miał kolejną odsłonę w II semestrze.
Projekt jest realizowany dzięki wsparciu Fundacji mPotęga.

[galeria]

MBA dla licealistów i Dorota Ponczek (21.12.2017)

Od października w ramach projektu MBA dla licealistów grupa projektowa prowadziła rozgrywki w klasach w gry Chłopska Szkoła Biznesu i Oil City.
Uczniowie grupy projektowej przygotowanie do tego zadania rozpoczęli na wyjeździe w Krakowie, gdzie na warsztatach w Małopolskim Instytucie Kultury poznali historię przedsiębiorczości na ziemiach polskich wykorzystaną do opracowania gier. Tam też nauczyli się grać w Chłopską Szkołę Biznesu. W drugą grę – Oil City – nauczyli się grać na zajęciach z panią Dorotą Ponczek już
w szkole.
Obie te gry są planszowymi grami ekonomicznymi, w które jednocześnie mogła grać cała klasa. Podczas rozgrywek uczniowie mieli okazję do obserwowania mechanizmów wolnego rynku.  Obserwowali wpływ podaży i popytu, decyzji podejmowanych przez spółki handlowe w zależności od ceny, kosztów produkcji i wydarzeń historycznych oraz losowych (z czym najtrudniej było się pogodzić). Prowadzili burzliwe i pełne emocji negocjacje handlowe oraz dobrze się bawili.
Wszystkich, którym gry się spodobały zachęcamy do udziału w turnieju gier ekonomicznych, który organizujemy w najbliższą środę 20 grudnia – turniej oczywiście z nagrodami, które kupiliśmy dzięki wsparciu projektu przez program mPotęga.  Szczegóły na plakatach w szkole.

Dorota Ponczek (15.12.2017)

17 listopada odbył się w naszej szkole kolejny wykład z matematyki finansowej, był on prowadzony przez dr Joanne Czarnowską z UG, wykłada ona na wydziale matematyki, fizyki i informatyki. Brały w nim udział uczniowie profili matematycznych oraz ekonomicznych i uczestnicy projektu. Na zajęciach najpierw słuchaliśmy wykładu a później robiliśmy zadania. Dowiedzieliśmy się co to kapitalizacja odsetek, analizowaliśmy tablice życia oraz inne statystyki. Dzięki poznanym wzorom liczyliśmy odsetki, ile musimy odłożyć aby mieć wymarzoną pule pieniędzy na emeryturę oraz kredyty brane na ile lat są najkorzystniejsze. Uważam, że takie wykłady są bardzo potrzebne, ponieważ pokazują nam zastosowania matematyki w życiu codziennym, które na pewno nam się przydadzą.

Jakub Hirsz (20.11.2017)

Dnia 23 października odbyły się w naszej szkole zajęcia z matematyki finansowej prowadzone przez dr Barbarę Wolnik z Uniwersytetu Gdańskiego. Składały się one z dwóch części: wykładu oraz ćwiczeń. W zajęciach brały udział profile matematyczne oraz uczestnicy projektu MBA dla licealistów.
Podczas wykładu próbowaliśmy dowiedzieć się na jakiej podstawie banki podejmują decyzję, czy udzielić klientowi kredytu. Porównaliśmy to do liczenia ryb w jeziorze, bez wyławiania wszystkich. Okazało się, że stosując  metody matematyczne oparte na rachunku prawdopodobieństwa,  można się tego dowiedzieć. Takie obliczenia, tylko uwzględniające dużo więcej danych, przeprowadza się w bankach, aby określić czy dany klient może otrzymać kredyt. Podczas drugiej części sprawdzaliśmy teorię w praktyce, najpierw oznaczaliśmy piłeczki - ryby z pudełka, a następnie przeprowadziliśmy kilka losowań, za każdym razem znacząc wyłowione piłeczki. Na  podstawie zebranych danych każdy mógł obliczyć ilość piłeczek w pudełku. Zajęcia były bardzo ciekawe oraz uświadomiły nam, jak działają niektóre mechanizmy finansowe, o których nie mieliśmy pojęcia.

Klara Kaczyńska (25.10.2017)

Realizację projektu MBA dla licealistów rozpoczęliśmy od wycieczki do Krakowa.
28 i 29 września 2017 roku wraz z paniami Dorotą Ponczek i Karoliną Wej wyjechaliśmy, aby w Małopolskim Instytucie Kultury zapoznać się z grą „Chłopska Szkoła Biznesu” i bynajmniej nie była to jedyna atrakcja tego wyjazdu.
Pierwszego dnia po przyjeździe do Krakowa zwiedzaliśmy Nową Hutę. Podczas zwiedzania poznaliśmy masę ciekawostek na temat Solidarności, jak również faktów o stojącym tam do 10 grudnia 1981 roku pomniku wszystkim znanego Lenina. Zobaczyliśmy Park Ratuszowy, ale i wiele innych ciekawych zakątków tej dzielnicy. Po obiedzie poszliśmy do teatru „Stu” na dramat pod tytułem Firma dziękuje, który opowiada o wyjeździe integracyjnym pracowników pewnej firmy, a w szczególności o Adamie Krusensternie i jego zmaganiach z o wiele młodszymi współpracownikami.
Po wyjściu z teatru wszyscy zmęczeni, ale i weseli poszliśmy na wieczorny spacer po Krakowie. Następnego dnia z samego rana wyruszyliśmy, by w końcu zapoznać się z grą „Chłopska Szkoła Biznesu”, która kreuje pozytywny wizerunek przedsiębiorcy, wprowadza podstawowe pojęcia ekonomiczne, uczy prowadzenia negocjacji, podejmowania ryzyka i samodzielności w działaniu. Zarówno my jak i Panie wcieliliśmy w role przedsiębiorczych andrychowskich chłopów i z dużym zaangażowaniem organizowaliśmy wyprawy handlowe. Najskuteczniejszymi w swoich handlowych działaniach okazali się Klaudiusz Krauza i Szymon Noga.
Po południu poszliśmy razem na obiad, a potem na zasłużone lody. Wszyscy ze smutkiem żegnaliśmy Kraków, ale i z nadzieją, że wrócimy tam kiedyś ponownie.

Marysia Ławrenow (08.10.2017)