17 listopada odbył się w naszej szkole kolejny wykład z matematyki finansowej, był on prowadzony przez dr Joanne Czarnowską z UG, wykłada ona na wydziale matematyki, fizyki i informatyki. Brały w nim udział uczniowie profili matematycznych oraz ekonomicznych i uczestnicy projektu. Na zajęciach najpierw słuchaliśmy wykładu a później robiliśmy zadania. Dowiedzieliśmy się co to kapitalizacja odsetek, analizowaliśmy tablice życia oraz inne statystyki. Dzięki poznanym wzorom liczyliśmy odsetki, ile musimy odłożyć aby mieć wymarzoną pule pieniędzy na emeryturę oraz kredyty brane na ile lat są najkorzystniejsze. Uważam, że takie wykłady są bardzo potrzebne, ponieważ pokazują nam zastosowania matematyki w życiu codziennym, które na pewno nam się przydadzą.

[galeria]

Jakub Hirsz (20.11.2017)

Realizację projektu MBA dla licealistów rozpoczęliśmy od wycieczki do Krakowa.
28 i 29 września 2017 roku wraz z paniami Dorotą Ponczek i Karoliną Wej wyjechaliśmy, aby w Małopolskim Instytucie Kultury zapoznać się z grą „Chłopska Szkoła Biznesu” i bynajmniej nie była to jedyna atrakcja tego wyjazdu.
Pierwszego dnia po przyjeździe do Krakowa zwiedzaliśmy Nową Hutę. Podczas zwiedzania poznaliśmy masę ciekawostek na temat Solidarności, jak również faktów o stojącym tam do 10 grudnia 1981 roku pomniku wszystkim znanego Lenina. Zobaczyliśmy Park Ratuszowy, ale i wiele innych ciekawych zakątków tej dzielnicy. Po obiedzie poszliśmy do teatru „Stu” na dramat pod tytułem Firma dziękuje, który opowiada o wyjeździe integracyjnym pracowników pewnej firmy, a w szczególności o Adamie Krusensternie i jego zmaganiach z o wiele młodszymi współpracownikami.
Po wyjściu z teatru wszyscy zmęczeni, ale i weseli poszliśmy na wieczorny spacer po Krakowie. Następnego dnia z samego rana wyruszyliśmy, by w końcu zapoznać się z grą „Chłopska Szkoła Biznesu”, która kreuje pozytywny wizerunek przedsiębiorcy, wprowadza podstawowe pojęcia ekonomiczne, uczy prowadzenia negocjacji, podejmowania ryzyka i samodzielności w działaniu. Zarówno my jak i Panie wcieliliśmy w role przedsiębiorczych andrychowskich chłopów i z dużym zaangażowaniem organizowaliśmy wyprawy handlowe. Najskuteczniejszymi w swoich handlowych działaniach okazali się Klaudiusz Krauza i Szymon Noga.
Po południu poszliśmy razem na obiad, a potem na zasłużone lody. Wszyscy ze smutkiem żegnaliśmy Kraków, ale i z nadzieją, że wrócimy tam kiedyś ponownie.

[galeria]

Marysia Ławrenow (08.10.2017)

MBA dla licealistów to projekt realizowany przez uczniów Gdańskiego Autonomicznego Liceum pod kierunkiem pani Doroty Ponczek. Projekt polegać będzie na  przygotowaniu i przeprowadzeniu zajęć z matematyki finansowej z wykorzystaniem gier „Chłopska szkoła biznesu”, „Oil City” oraz „Monopol”.  Dla uczestników projektu zostaną̨ przeprowadzone zajęcia przez pracowników Instytutu Matematyki Uniwersytetu Gdańskiego. Dodatkowo planujemy zorganizowanie zajęć z absolwentami GLA i rodzicami naszych uczniów, którzy prowadzą własne działalności gospodarcze oraz z przedstawicielami instytucji i organizacji ekonomicznych.

Projekt dofinansowała Fundacja mBanku.

Dorota Ponczek (1.09.2017)